Vedum har snudd – åpner for generell bevæpning av politiet

Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum sier at han har endret syn og er åpen for generell bevæpning av politiet.

Haugesund:Trygve Slagsvold Vedum holder landsmøtetalen på Senterpartiets landsmøte i Haugesund.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg har skiftet standpunkt. Hvis du spurte meg for fire år siden så var jeg usikker, sier Vedum til TV 2 under Senterpartiets landsmøte i Haugesund.

Søndag skal partiet stemme over hvorvidt de skal ta inn generell bevæpning av politiet i partiprogrammet sitt.

– Etter at Emilie Enger Mehl har vært så tydelig på det, og Sigve Bolstad er så tydelig, så mener jeg vi skal høre på de som er i politiet, sier Vedum.

Bolstad: – Ikke føleri

Debatten om generell bevæpning har rast på partiets landsmøte i Haugesund denne helgen.

Tidligere statssekretær for Sp og tidligere forbundsleder i Politiets Fellesforbund, Sigve Bolstad, er blant dem som er for.

– Det er ikke sånn at politiet synes det er fett å bevæpne seg. De gjør det for dere. De gjør det for samfunnet, sa han fra talerstolen.

Han viste til at for bare få år siden, var det nesten ingen politimestre, og ingen fagforeninger som var for generell bevæpning. Men stemningen har snudd, påpekte han.

– Mange har tvilt seg fram til at vi må bevæpne norsk politi. Det er basert på kunnskap og ikke føleri, sier han.

Mehl: Sterk overbevisning

Tilhengerne av bevæpning har blant annet vist til at politiet har fått stadig flere oppdrag knyttet til psykiatri.

Tidligere justisminister Emilie Enger Mehl pekte på at antall slike oppdrag har økt fra 37.000 i 2016 til 57.000 årlig i 2023.

– Selv om de aller fleste oppdragene ikke har noe med vold å gjøre, viser dessverre flere alvorlige saker at det raskt kan oppstå uforutsette og farlige situasjoner, sier hun.

Mehl sier at hun var sterk motstander av generell bevæpning da hun ble justisminister for 3,5 år siden.

– Nå har det har vokst seg fram en like sterk overbevisning om at det er riktig å innføre generell bevæpning av norsk politi, sier hun.

Toppe: Frykter for tilliten til politiet

Tidligere barne- og familieminister Kjersti Toppe er blant dem som sier nei.

– Jeg er grunnleggende imot generell bevæpning og frykter for tilliten til politiet i framtiden, sa hun fra talerstolen.

Hun viste til at det er blitt vanskeligere å tvangsinnlegge psykisk syke etter endringer i lovverket i 2017.

– Løsningen for de alvorlig psykisk syke personene i samfunnet vårt, er ikke at politiet skal få pistol på hofta, men at vi endrer loven slik at det blir enklere å gi dem et godt tilbud – om nødvendig med tvang – og øke kapasiteten i sikkerhetspsykiatrien, sier hun.

Kan skje fort

Hvis Senterpartiet skulle lande på at politiet skal bære våpen, går det trolig mot flertall på Stortinget.

Nylig gikk Høyre inn for generell bevæpning, og landsstyret i KrF har varslet at de vil gjøre det samme. Sammen med Fremskrittspartiet, som lenge har gått inn for dette, har partiene et flertall på 87 representanter.

Om landsmøtet lander på bevæpning, ligger det klart et forslag til votering i Stortinget allerede i mai.

Stortingsrepresentant Sigbjørn Gjelsvik pekte på nettopp dette.

– Vi skal også tenke gjennom at hvis vi som landsmøte nå, etter tvil og tro, lander på å gå inn for generell bevæpning – et linjeskifte – så kan det bli gjennomført som norsk politikk i løpet av relativt kort tid, sa han.

– Jeg tror det er klokt å bevare det systemet vi har hatt fram til i dag, og stå på det, sier han.

Powered by Labrador CMS